„Hasznos idióta” – írta a cseh külügyminiszter Orbánról a moszkvai útja után
Jan Lipavsky szkeptikus a magyar kormányfő békemissziójával kapcsolatban.
Az amerikai lap szerint az Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea közötti kötelékeket az ukrajnai 2022-es invázió betonozta be.
Közeleg a harmadik világháború, vagy talán már el is kezdődött. Az ukrajnai háború, a közel-keleti konfliktus és a növekvő feszültségek Kelet-Ázsiában a globális konfliktus jelzése, vagy annak első szakasza – írja The Wall Street Journal.
„Ez a globális konfrontáció kora” – idézte a lap Jan Lipavský cseh külügyminiszter. „Az erőszak, ami most a világban történik, egy dolgot bizonyít: nincsenek többé egymástól elválasztott és külön kezelhető konfliktusok.
Egyetlen közös törekvés van a nemzetközi rend lerombolására, és mindent meg kell tennünk, hogy ezt megakadályozzuk”
– mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
Jan Lipavsky szkeptikus a magyar kormányfő békemissziójával kapcsolatban.
A WSJ szerint az autokráciák közötti szorosabb partnerség fordulópontja 2014-ben jött el, amikor a Nyugat Oroszország első ukrajnai inváziójára csak enyhe szankciókkal válaszolt, meggyőzve Putyint a demokráciák gyengeségéről. A következő évben Oroszország és Irán összefogott Szíriában, hogy megmentsék az Aszad-rezsimet a fenyegető összeomlástól. A nyugati technológiák egy részétől elzárva Oroszország egyre inkább függővé vált Kínától is.
Kapcsolódó vélemény
Ha Trump és Putyin megállapodnának egymással az ukrajnai békéről, akkor az Európai Uniónak kellene felvállalnia, hogy biztosítja a határvonalat.
Az amerikai lap szerint az Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea közötti kötelékeket az ukrajnai 2022-es invázió betonozta be – egy olyan háború, amelyet Oroszország nélkülözhetetlen kínai támogatással és Észak-Koreából és Iránból származó fegyverekkel vív.
Egy tavaly márciusi orosz vétó lényegében véget vetett az ENSZ Észak-Koreával szembeni szankcióinak érvényesítésének, amelyeket egykor maga Moszkva is támogatott,
és a két ország hónapokkal később kölcsönös védelmi szerződést írt alá. Oroszország együttműködése Iránnal szintén stratégiai jellegűvé vált, Moszkva és Teherán az utolsó simításokat végezte egy „átfogó” szerződésen, amely magában foglalja a védelmi együttműködést is.
A WSJ megjegyzi, hogy egy évtizeddel ezelőtt Oroszország és Kína az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval együtt szankciókat vezetett be Irán és Észak-Korea ellen. Ma azonban Oroszország, Kína, Irán és a Észak-Korea egy autokratikus tengelyt alkotott, amely együtt dolgozik a nyugati világ ellen.
Az amerikai lap szerzői 2014-et tartják ennek fordulópontjának, amikor mind a négy autokrata ország hirtelen minimális nyugati reakciót látott a Krím orosz annektálására és a Donbász egyes részeinek megszállására.
Irán és Oroszország már 2015-ben elkezdte közösen megmenteni Bassár el-Aszad rezsimjét Szíriában.
A lap szerint Ukrajna 2022-es megtámadása végül Moszkva, Teherán, Peking és Phenjan négyes szövetségét hozta létre, és Oroszország gazdasági vagy katonai segítséget kap a másik három országtól, hogy folytathassa Ukrajna elpusztítására irányuló erőfeszítéseit.
„A Nyugat pedig nem hajlandó meghiúsítani ezt az együttműködést, hanem tovább ösztönzi azt.”
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Szergej Gunyejev
Ezt is ajánljuk a témában
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.